tralki do balustrad
Artykuły metalowe, Elementy do balustrad, Ozdoby kute

Tralki do balustrad jako dekoracja

2 listopada 2020

Ozdobne tralki do balustrad

Tralki do balustrad to elementy bardzo ważne, bo o znaczeniu konstrukcyjnym. Nie byłoby bez nich balustrady. Warto jednak zwrócić uwagę i na inną ich właściwość. To elementy kute, które mogą mieć znaczenie ozdobne. Trzeba tylko wybrać je w wersji atrakcyjniejszej niż prosty gładki pręt.

Elementy konstrukcyjne i dekoracyjne w balustradzie

Konstrukcyjnymi są wszystkie te elementy, które muszą się znajdować w konstrukcji metalowej. Tralki należą do tej grupy, podobnie jak np. pionowe metalowe słupki. Bez tralek balustrada nie spełniałaby swojej funkcji. Jest to bariera zapewniająca bezpieczeństwo. Ważne jest zarówno, by tralki metalowe znajdowały się w konstrukcji, jak i by były blisko siebie. Nie może być dużych odstępów między nimi. Elementy ozdobne to te, które zwiększają ozdobność balustrad. Zalicza się do nich rozety. Tralka pełni funkcję praktyczną. Może też zdobić, podobnie jak rozeta.

Typy tralek metalowych ozdobnych

By tralki mogły zdobić, muszą być w jakiś sposób urozmaicone. Jest kilka typów ozdobnych tralek. Poza gładką jest wersja skręcona: po całości lub na pewnym obszarze. Inne ciekawe tralki do balustrad to te z wygięciem, inaczej z brzuszkiem. Proste elementy poza skręceniem mogą posiadać koszyczek. To skromne urozmaicenie, ale ze względu na swoją formę, jest bardzo dekoracyjne. Nie wybiera się wszystkich takich tralek, a jedynie część. Inny typ tralek ozdobnych to pręt z elementem, który wygląda jak doczepiony do niego. Najbardziej ozdobne elementy kute to te, które w ogóle nie mają formy pionowego pręta. Jest bardziej rozbudowany pionowy element. Przypomina finezyjną rozetę, ale jest długi i pełni też rolę praktyczną. Wśród najbardziej dekoracyjnych są też pionowe pręty z dużym elementem ozdobnym w środku.
Jeśli wybiera się dekoracyjne pionowe elementy, to rozety kute okazują się zbędne. Wybór ozdobnych tralek jest tak duży, że można znaleźć takie, które będą pasować do stylu balustrady. W nowoczesnej też mogą się pojawić, ale muszą mieć wygląd, który pasuje do tego stylu.