ozdoby kute
Artykuły metalowe, Elementy do balustrad, Ozdoby kute, Ozdoby ogrodzeniowe

Ozdoby kute w konstrukcjach metalowych

16 lipca 2018

Ozdoby kute

Metal kojarzony jest z wytrzymałością, surowością oraz funkcjonalnością. Ozdoby kute wkomponowane w kute bramy, furtki, balustrady i płoty, są jednak nie tylko niezwykle funkcjonalne i odporne na czynniki zewnętrzne. Cechuje je niezwykła dekoracyjność, którą rzadko spotykamy w przypadku zastosowania innych materiałów w otoczeniu zewnętrznym.

Elementy kute

Podczas wybierania odpowiednich dla naszego ogrodu elementów kutych zauważymy, że jest cała gama różnych stylów, kształtów oraz odcieni metaloplastyki. Płoty, bramy czy balustrady mogą przyjmować nieraz bardzo fantazyjne i skomplikowane kształty. Wszystko to po to, aby upiększyć otoczenie, w którym się znajdą. Fantazyjne groty kute formowane są w kształcie kuli, ażurowych wrzecion lub nietypowych rzeźbiarskich elementów. Rozety kute to z kolei element zdobiący bramy, który zazwyczaj uformowany jest z dekoracyjnie wyjących się roślin. Detale takie jak klamki do furtki lub zawiasy, dodadzą smaczku furtkom drewnianym. Jedynym koniecznym warunkiem przy wyborze elementów kutych jest ich dobór pod względem stylistycznym. Wszystko musi stanowić spójną całość.

Ozdoby kute

Gdy wybierzemy już idealne dla naszego ogrodu: bramę, płot oraz balustrady, możemy skupić się na doborze odpowiednich ozdób. Stylizowane fantazyjne lampy, ławki z kutymi detalami, metalowe stojaki na kwiaty, lampiony… to tylko niektóre ozdoby kute do wyboru, które dodadzą uroku naszemu ogrodowi lub tarasowi.

Formy

Proste aranżacje wybierają zestawienia geometryczne (prostokąty, kwadraty, meandry) oraz proste nieskomplikowane moduły. Bardziej fantazyjne ogrodzenia lub balustrady inspirowane są naturą. Wijące się łodygi roślin, kwiaty, liście, winogrona układane są w eleganckie, pełne dynamiki kompozycje. Oprócz typowo ażurowych form pojawiają się także płaskorzeźbione płyty lub wypukłe, profilowane moduły ogrodzeń. Fantazyjnie układające się, spiralne linie, siatki, fale, serca to tylko niektóre z dekoracyjnych elementów, które mogą zdobić wyroby kute . Metaloplastyka daje nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może być łączona z innymi materiałami takimi jak kamień czy drewno.